Jak a kdy vznikl? Kdo ho vymyslel?
Suchý zip vynalezl inženýr Georges de Mestral ve Švýcarsku. Psal se rok 1948 když byl na procházce se svým psem. A všiml si zajímavé věci. Semena lopuchu se lepí na srst psa a na jeho oblečení. Vynález s původním názvem Velcro si nechal patentovat v roce 1955. Název odvodil z francouzského velours (samet) a crochet (háček).
Co to je a jak o funguje?
Velcro se vyrábí z nylonových vláken. Jedná se o 2 části (nejčastěji pásky), kde každá polovina je opatřena jiným dílem. Jeden je obstarán tvrdými pevnými háčky, které vzniknou z větších ok vláken. Tyto smyčky jsou pak půleny, takže z každého oka vzniknou dva háčky. Na druhé části nalezneme shluk malých oček. Do jemné části s drobnými smyčkami se zachytávají pevné háčky čímž oba pásky drží pevně při sobě.
Kde se využívá?
Využití, které známe z dnešních dob, nastalo v 80. letech minulého století. Začal se ve velkém množství spotřebovávat v textilním průmyslu. Používá se na brašnách, batozích, stanech i obuvi. Boty na suchý zip ocení maminky. Používání suchého zipu je pro děti velice snadné a napomáhá k samostatnosti. Přidělání na oděvy je snadné. Připevňují se přišitím nebo přilepením. Byl používán již o 20 let dříve na přichycování různých předmětů v kosmických lodích a tím se zabránilo samovolnému pohybování po prostoru.
Jaké jsou výhody?
Suchý zip poskytuje rychlou a jednoduchou manipulaci a poměrně pevnou odolnost. Není citlivý na vodu či vlhkost, takže je pohodlně omyvatelný a můžeme o bez obav dát i do pračky. Je levný a velmi dostupný v různých barvách, tvarech i rozměrech.
Jaké jsou nevýhody?
Časem se opotřebovávají. Po dlouhodobém a pravidelném používání ztrácí pevnost a funkčnost. Drobná očka, do kterých se upevňují pevné háčky se časem přetrhají, až se háčky nemají kam zachytávat. Další nevýhoda se schovává v opravdu pevných a nerozbitných háčcích. Při praní v pračce se háčky mohou zachytnout o jiný jemný materiál a tím ho zničit. Nebo se do háčků zachytnou cizí vlákna a tím sníží funkčnost.