Při koupi nového chytrého mobilního telefonu se systémem Android dostáváme přístup ke světu mobilních aplikací. Některé tyto aplikace jsou už v novém zařízení nainstalovány, některé jsou přirozenou částí operačního systému a další si musíme sehnat sami. K tomu nám slouží zejména obchod Google Play. Ten nabízí širokou škálu aplikací a možností. Čas od času se ale stane, že očekáváme, nebo potřebujeme od telefonu funkci, kterou nám nemůže umožnit.
O co se jedná? Například o jeho údržbu. Po půl roku se většina androidových telefonů začne více, či méně výrazně zpomalovat. To je mimochodem častým předmětem kritiky tohoto operačního systému a důvodem přechodu k iPhone zařízením. Přitom příčina zpomalení je opravdu jednoduchá. V interní paměti totiž často zůstávají data odinstalovaných aplikací, nebo starých aktualizací. Ta se dají smazat pouze přes správce souborů. Za normálních okolností se ale při pokusu o smazání systém brání a operaci vám jednoduše nedovolí, i kdybyste se na hlavu postavili. Jak tedy tento problém vyřešit?
Řešením je odemčení „vnitřností“ telefonu. Jedná se o poměrně složitý proces, který ale obvykle nezabere víc než 3 minuty. Každý výrobce telefonu si totiž zajišťuje jistou nepřístupnost k základním softwarovým částem telefonu. Má to dva rozumné důvody. Prvním je bezpečnost telefonu – uzavření citlivých částí se zavře brána hackerům. Druhým je to, že nedovolí uživateli si svůj telefon zničit.
Tento proces se nazývá root. Lze ho provést pomocí různých aplikací nebo návodů na internetu. Jak již bylo zmíněno, jedná se o zásah do zranitelných částí telefonu – na druhou stranu v dnešní době se jedná o velmi malé riziko zničení zařízení. Dostává se vám tím přístup k „VIP“ funkcím.
Jediné, co je potřeba, je trocha trpělivosti, která může přinést velmi potěšující výsledek.