Proto je nutno se s nimi naučit zacházet, a hlavně je umět počítat. Nejde jen o to spočítat si svou mzdu, zdali nás náš zaměstnavatel neošidil o pár stokorun za přesčasy či o pětikorunu za něco jiné ?ho. Jde o to, že peníze by se měly investovat s rozumem, a to i v případě, že nejde o milionové částky.
Ano, už i při rodinném rozpočtu je třeba mít na zřeteli příští investici třeba jen do nákupu potravin. A co teprve, když jde například investici do domu, pozemku, či čehokoliv jiného. Nebo třeba o půjčku či hypotéku. Zde je nutno již velmi dobře uvažovat. Nelze přemýšlet krátkodobě. Totiž splácení jeběh na dlouhou trať a nelze tedy počítat, že například za elektřinu dáváme měsíčně patnáct stovek, za vodu tisícovku a tak dále. Ono to totiž za nějakou dobu bude zcela jinak a rozhodně ceny nepůjdou směrem dolů.
Při investování započítejte inflaci, rozhodně bez toho nedělejte žádnou výhledovou kalkulaci.
Pokud netušíte, co to slovo znamená, pak vězte, že velká většina lidí, co dělají do peněz, lidově řečeno, tak vyjadřuje míru kolísavosti cen za nějakou dobu. Bohužel zde většinou v neprospěch spotřebitele. Tedy samozřejmějde o zdražování. To tady je a bude a bude jen a jen hůř. Proto je nutno s ním počítat.
Některé banky při půjčení s tím kalkulují, jiné nikoli, v každém případě si to musí člověk také pohlídat sám. A naučit se s tím žít.
Proto je dobré znát i trendy, kde, co a kolik. Pokud na to jedinec nemá čas, nebo tomu vůbec nerozumí, musí, nebo by se měl s někým poradit, ať už v bance, kde má účet a dluh, nebo někde jinde.
Pokud bude jedinecinflaci řešit pozdě, může se dostat do pěkné šlamastiky, nebo dokonce i hodně velkého maléru. Může to začít jednou nezaplacenou splátkou a skončit klidně i exekucí na dům či byt. Takže proto si to musí člověk pohlídat a raději dopředu zakalkulovat výdaje navíc do svých výpočtů.